Relacja ze spotkania w IMP

29 listopada, 2017

W dniu 21 listopada odbyło się kolejne spotkanie Klubu Dżentelmena. Gościnności swej użyczył Instytut Maszyn Przepływowych w Gdańsku. Jak zwykle atmosfera była dżentelmeńska. Tytuł naszego spotkania to „Inteligentne miasta, inteligentna energia. Szansa, czy iluzja”.  Tematykę tę znakomicie zaprezentował prof. dr hab. Jan Kiciński, członek naszego Klubu, jak też Dyrektor tego instytutu.

Niezwykle zajmująco Kolega Jan przedstawił swoją autorską prezentację. Dowiedzieliśmy się :

Zobaczyliśmy  imponujące i zachwycające wizje zielonych miast przyszłości :

Zapoznaliśmy się także z interesującą działalnością IMP, którym kieruje prof. J.Kiciński. W tym niezwykle ciekawym projektem, jakim jest:

Elektro mobilność to nie jedynie samochód elektryczny, ale również, a może przede wszystkim:
1 -  system rozwiązań technicznych, organizacyjnych i prawnych
umożliwiających rozwój ekologicznego transportu  a także
2 -  planowanie, modelowanie i zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi
z uwzględnieniem samochodów elektrycznych jako specyficznych odbiorników/generatorów - magazynów energii

Oraz jak wygląda samochód elektryczny IMP

Dużo uwagi profesor przeznaczył na tematykę ochrony środowiska, naszego środowiska, o które dbamy, ale które także degradujemy.

Propozycje IMP w zakresie walki z niską emisją i smogiem, to:
Domowa siłownia kogeneracyjna: Pc  = 25 KW, Pe = 3 KW

Zostaliśmy zaproszeni przez profesora do:

Były także DUŻE refleksje co do naszej przyszłości

ŚWIAT  NA  ROZDROŻU ?

Najważniejsze wydarzenie demograficzne świata :
     ponad dwukrotny   przyrost  w   ciągu 45 lat  (a więc za jednego pokolenia):
                                  z 3mld w 1960 do 6.5 mld w 2005. To się już nigdy nie powtórzy!

Zadaliśmy sobie pytanie:

Co będzie za 50 lat?  2005/2050

Za 50 lat będzie nas ok.9 mld .
                  świat              6.5/9.1  +40%
Europa wschodnia        297/224  -25%   -  kto będzie pracował na  emerytów i rencistów?
                 USA              298/395  +33%
Afryka środkowa          110/303  +175%

Prezentacja ta była niezwykle pouczająca, refleksyjna. Była nadzieją, ale także zmuszała do głębokich refleksji.
Panie Profesorze, raz jeszcze dziękujemy za prezentację i gościnność.

W drugiej części  Profesor Jarosław Mikielewicz omówił 25 lat Klubu Dżentelmena w murach Instytutu Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego PAN. Była to interesująca podróż w czasie przez ostanie 25 lat.

Całe spotkanie prowadził wzorowo, w sposób dżentelmeński założyciel Klubu, jego dyrektor Kolega Lech Domański
Warto zatem bywać na spotkaniach klubowych.

Relację sporządził: Jan Zacharewicz